لاگ 9

لاگ 9

جمعه 24 آبان 1398 ساعت 11 صبح

در لاگ نهم و در ادامه موضوع نرم افزار های مدیریت نسخه، این هفته مفاهیم گیت را بررسی کردیم. شخصیت هفته بیورن استراوپ خالق زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس بود و دستور هفته هم chown

مفاهیم گیت
مفاهیم گیت
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

در ادامه بحث هفته قبل در مورد نرم افزار های مدیریت نسخه، این هفته مفاهیم اصلی نرم افزار گیت را بررسی کردیم.

اطلاعات بیشتر در مورد گیت

فایل ارائه
بی‌یارنه استراس‌تروپ
بی‌یارنه استراس‌تروپ
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

بیارنه استراس تروپ (به دانمارکی: Bjarne Stroustrup) (زاده ۳۰ دسامبر ۱۹۵۰ در دانمارک) دانشمند علوم کامپیوتر، بیشتر به‌خاطر ایجاد و توسعه زبان سی‌پلاس‌پلاس به‌شهرت رسید. وی در حال حاضر پروفسور دانشگاه A&M تگزاس است. استراس‌تروپ توسعه سی‌پلاس‌پلاس (که سی باکلاس نامیده می‌شد) را در سال ۱۹۷۹ شروع کرد.

وی همچنین کتاب استانداردی برای زبان سی پلاس پلاس تحت عنوان The C++ Programming Language نوشت، که هم‌اکنون در ویرایش ۴ به سر می‌برد. متن کتاب ۲ بار ویرایش شده و بازتاب‌دهنده تحولات زبان و کارهای کمیته استانداردسازی زبان است.

اطلاعات بیشتر در مورد او

دستور chown
دستور chown
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

در لینوکس تمامی فایل ها دارای یک owner (صاحب) و group (گروه) می باشند که با دستور chown قادر خواهید بود صاحب و گروه فایل ها، دایرکتوری ها و symlink ها رو تغییر دهید.به طور کلی owner و group فایل ها و دایرکتوری ها در لینوکس مشخص می کند که چه اشخاصی یا شخصی به یک دایرکتوری و فایل دسترسی داشته باشند.

دستور chown مخفف کلمات لاتین Change Ownership به معنی تغییر مالکیت می باشد . این دستور به منظور تغییر مالکیت کاربر و تغییر مالکیت گروه یک فایل و یا یک پوشه صورت می پذیرد .