لاگ 6

لاگ 6

جمعه 3 آبان 1398 ساعت 11 صبح

در نشست لاگ ششم و در ادامه بحث تاریخچه نرم افزارهای آزاد، ارائه اول مربوط به جنبش نرم افزار های آزاد بود. شخصیت هفته کن تامسون خالق یونیکس و کتاب هفته در مورد طرز کار نرم افزار ها بود و رادیو گیک هم پادکست پیشنهادی ما بود.

جنبش نرم‌افزار آزاد
جنبش نرم‌افزار آزاد
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

جنبش نرم‌افزار آزاد (به انگلیسی: Free software movement) یک جنبش اجتماعی است که هدف آن تضمین چهار آزادی بنیادی کاربران نرم‌افزار است:

 1. آزادی استفاده از نرم‌افزار
 2. مطالعه و بررسی آن
 3. تغییردادن کدها
 4. توزیع مجدد کپی‌ها، همراه با یا بدون تغییر آن عبارت‌های جایگزین مانند متن‌باز و FOSS نیز مربوط به جنبش نرم‌افزار آزاد هستند. اگرچه فلسفه نرم‌افزار آزاد به عقاید و فلسفه اعضای فرهنگ هکری در دهه ۱۹۷۰ نزدیک است، ریچارد استالمن با تأسیس پروژه گنو در سال ۱۹۸۳ بنیان‌گذار و پیشگام این جنبش شمرده می‌شود. استالمن بنیاد نرم‌افزار آزاد را در سال ۱۹۸۵ (میلادی) برای پشتیبانی از این جنبش تأسیس کرد. اندیشهٔ جنبش نرم‌افزار آزاد این است که کاربران مستحق داشتن آزادی برای ساختن جامعه هستند. شما باید آزادی برای کمک به خود را، با تغییر دادن کد منبع برای انجام آنچه می‌خواهید، در اختیار داشته باشید؛ و آزادی برای کمک به همسایه‌تان، با توزیع مجدد کپی‌های برنامه برای دیگر افراد. همچنین آزادی برای ساختن جامعهٔ خود، به وسیلهٔ انتشار نسخه‌های بهبود یافته تا دیگر افراد نیز بتوانند از آنها استفاده کنند.
فایل ارائه
کن تامسون
کن تامسون
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

کنت لین تامسون (به انگلیسی: Kenneth Lane Thompson) (زاده ۴ فوریه ۱۹۴۳) که در محفل هکرها معمولاً با نام ken شناخته می‌شود، یکی از پیشگامان علوم رایانه است. تامسون سیستم‌عامل اصلی یونیکس را طراحی و پیاده‌سازی کرده‌است. او همچنین مخترع زبان برنامه‌نویسی بی است، زبانی که جد زبان سی به حساب می‌آید. او همینطور یکی از خالقین و توسعه‌دهندگان اولیه سیستم‌عامل پلان ۹ از آزمایشگاه‌های بل بود. تامسون از سال ۲۰۰۶ در شرکت گوگل کار می‌کند، جایی که او در اختراع زبان برنامه‌نویسی گو همکاری کرد. دیگر همکاری‌های قابل توجه او شامل کار بر روی عبارات باقاعده و همینطور ویرایشگرهای متن اولیه ed و QED، تعریف رمزینه یوتی‌اف-۸، کار بر روی شطرنج کامپیوتری و ماشین شطرنج بل است.

چگونه نرم افزار کار می کنند
چگونه نرم افزار کار می کنند
کتاب هفته
توسط محسن شعبانیان

کتاب How Software Works یک کتاب عالی و تقریبا کوتاه (۲۱۷ صفحه) برای یادگیری مفاهیم پایه در استفاده‌های روزمره‌ی ما از کامپیوتر و اینترنت است. چه یک علاقه‌مند به تکنولوژی هستید، یا یک برنامه‌نویس حرفه‌ای یا حتی شخصی مابین این دو، پیشنهاد می‌کنم این کتاب رو مطالعه کنید.

مفاهیمی که در کتاب به زبانی ساده پوشش داده شده‌اند به این ترتیب هستند:

 • چگونه اطلاعات رمزنگاری می‌شوند؟
 • رمزهای عبور چگونه نگه‌داری و استفاده می‌شوند؟
 • تصاویر گرافیکی کامپیوتر چگونه ایجاد می‌شوند؟
 • ویدیوها چگونه برای ذخیره‌سازی و استریم فشرده می‌شوند؟
 • چگونه دیتا در دیتابیس‌های بزرگ جستجو و پیدا می‌شود؟
 • چگونه برنامه‌ها روی یک مسئله کار می‌کنند بدون اینکه تداخلی باهم داشته باشند؟
 • چگونه اطلاعات در سطح شبکه (اینترنت) منتقل می‌شوند؟
رادیو گیک
رادیو گیک
پادکست هفته
توسط محسن شعبانیان

این پادکست حاصل سال ها تلاش جادی برای اطلاع رسانی هست. رادیو گیک، رادیویی برای گیک ها. اخبار و بررسی های هفتگی در مورد تقاطع تکنولوژی و جامعه

دستور هفته cat
دستور هفته cat
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

یکی از پرکاربرد ترین دستوراتی که میتوان در سیستم عامل لینوکس به آن اشاره نمود دستور cat است کاربرد اصلی دستور cat نمایش محتوای فایلهای متنی میباشد. برای نمایش محتوای یک فایل متنی دستور cat به شکل زیر نوشته میشود: cat mytext.txt