لاگ 5

لاگ 5

جمعه 26 مهر 1398 ساعت 11 صبح

در ادامه بحث هفته قبل ارائه این هفته در مورد بنیاد نرم افزارهای آزاد بود. شخصیت هفته دنیس ریچی خالق زبان برنامه نویسی سی بود. کتاب هفته آموزش ایمکس و فیلم هفته سیستم عامل انقلابی بود.

بنیاد نرم‌افزار‌ آزاد
بنیاد نرم‌افزار‌ آزاد
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد (به انگلیسی: Free Software Foundation) یک سازمان ناسودبر است که در ماه اکتبر سال ۱۹۸۵ میلادی توسط ریچارد استالمن تأسیس شد تا از جنبش نرم‌افزار آزاد و به ویژه پروژهٔ گنو حمایت کند. از زمان تأسیس این بنیاد تا اواسط دهه ۱۹۹۰ سرمایه‌های آن بیشتر از همه صرف استخدام برنامه‌نویسانی برای نوشتن نرم‌افزارهای آزاد شده بود.

فایل ارائه
دنیس ریچی
دنیس ریچی
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

دنیس مک‌آلیستر ریچی (به انگلیسی: Dennis MacAlistair Ritchie) (زاده ۹ سپتامبر ۱۹۴۱ - درگذشته ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱) دانشمند علوم رایانه آمریکایی بود که بیشتر به عنوان خالق زبان برنامه‌نویسی سی و مشارکت‌هایش در توسعهٔ سیستم‌عامل یونیکس، به همراه کن تامسون، شناخته می‌شود. ریچی و تامپسون جایزه تورینگ را در سال ۱۹۸۳ از انجمن ماشین‌های حسابگر دریافت کردند. آن‌ها همچنین در سال ۱۹۹۰ مدال همینگ را از کانون مهندسین برق و الکترونیک و در سال ۱۹۹۹ مدال ملی فناوری را از رئیس‌جمهور وقت ایالات متحدهٔ آمریکا، کلینتون دریافت کردند. ریچی زمانی که در سال ۲۰۰۷ خود را بازنشسته کرد رئیس دپارتمان تحقیقات نرم‌افزار سیستم شرکت لوسنت بود. گفته شده که او در شکل‌گیری عصر دیجیتال نقش به سزایی داشته‌است. او در محفل هکرها بیشتر با نام کاربری خود، dmr شناخته می‌شود، و حرف R در K&R از نام خانوادگی او گرفته شده‌است که یکی از نویسندگان این کتاب است.

راهنمای گنو ایمکز
راهنمای گنو ایمکز
کتاب هفته
توسط محسن شعبانیان

کتاب این هفته راهنمای گنو ایمکز بود. ایمکس (به انگلیسی: Emacs) نام دسته‌ای از ویرایشگرهای متن با قابلیت‌های گسترش‌پذیری بالاست. ایمکس نزد برنامه‌نویسان رایانه خصوصاً لینوکس و به طور کلی شبه یونیکس کاران از محبوبیت بالایی برخوردار است. در واقع ویرایشگر وی‌آی (vi) و ایمکس دو رقیب اصلی در عرصهٔ ویرایش متن در دنیای شبه یونیکس محسوب می‌شوند و جنگ ویرایشگرها را به وجود آوردند.

سیستم عامل انقلابی
سیستم عامل انقلابی

توسط محسن شعبانیان

سیستم عامل انقلابی (به انگلیسی: Revolution OS) مستندی ۸۵ دقیقه‌ای به کارگردانی جی. تی. اس. مور با حضور ریچارد استالمن، اریک ریموند و لینوس تروالدز است دربارهٔ شکل‌گیری گنو، جنبش نرم‌افزار آزاد و نحوه استقبال جامعه از آن‌ها.

دستور هفته alias
دستور هفته alias
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

از دستور alias برای ساخت دستورات مستعار استفاده میشود. مثلاً فرض کنید هر بار که وارد ترمینال لینوکس میشوید نیاز دارید تا بعضی از دستورات طولانی را در محیط Terminal تایپ کنید این مسئله شاید کمی آزار دهند و زمان گیر باشد به همین جهت شما میتوانید با استفاده از دستور alias یک نسخه مستعار کوتاه شده از دستورات بلند به همراه Option های مورد نظر خود بسازید تا زمان کمتری را صرف تایپ نمودن دستورات بکنید. برای مثال: alias -p show='ls -a'

انسان و علم ژنتیک
انسان و علم ژنتیک
ارائه هفته
توسط سعید رستمی

ارائه با این سوال شروع شد که: ارتقاء انسان از طریق تکنولوژی و علم ژنتیک؛ آینده ای روشن یا تاراج ارزش های انسانی؟ و با مطالب دیگری در این زمینه همراه شد

فایل ارائه