لاگ 4

لاگ 4

جمعه 19 مهر 1398 ساعت 11 صبح

ارائه این لاگ در مورد پروژه گنو بود. شخصیت هفته اریک ریموند نویسنده کتاب کلیسای جامع و بازار و کتاب هفته هم همین کتاب معرفی شد. فیلم هفته مستند کد و پادکست پیشنهادی ناوکست بود.

پروژه گنو
پروژه گنو
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

پروژه گنو (به انگلیسی: GNU Project) یک پروژه نرم‌افزار آزاد و همکاری جمعی است که در سال ۱۹۸۴ میلادی در اِم‌آی‌تی آغاز شد. این پروژه با هدف تولید نرم‌افزار آزاد برای سیستم‌عامل گنو ایجاد شد که توسعهٔ آن در سپتامبر سال ۱۹۸۳ میلادی آغاز شده بود. گنو امکان آزاد بودن و محدود نبودن توسط تولیدکنندگان نرم‌افزار را فراهم می‌کند. هر برنامه‌نویسی اجازهٔ دسترسی به کدهای منبع توسط پروژهٔ گنو را دارد. در حال حاضر کار اصلی پروژهٔ گنو توسعهٔ نرم‌افزار، ایجاد کمپ‌های سیاسی و آگاهی دادن مردم دربارهٔ خطر نرم‌افزارهای انحصاری است.

فایل ارائه
اریک ریموند
اریک ریموند
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

اریک اس. ریموند (به انگلیسی: Eric S. Raymond) برنامه‌نویس، محقق و تاریخ‌نگار فرهنگ هکرهای رایانه‌ای نویسندهٔ مقاله کلیسای جامع و بازار می‌باشد.امروزه به عنوان یک شخصیت بحث‌برانگیز و ستیزگر شناخته می‌شود. تلاشهای او آنچنان که اندکی از آنها در این نوشته آورده شده‌است، آقای ریموند را به جامعهٔ متن‌باز و نرم‌افزار متن‌باز شناسانده‌است. جامعه‌ای که سهم زیادی در تشکیل آن داشته و او را به عنوان پدر جامعه بازمتن می‌شناسند. هر حرکتی نقطه آغازی دارد، بسیاری از پروژه‌ها و جنبش‌های نرم‌افزار متن‌باز از فردی به نام اریک ریموند آغاز می‌گردند.

کلیسای جامع و بازار
کلیسای جامع و بازار
کتاب هفته
توسط محسن شعبانیان

کلیسای جامع و بازار (به انگلیسی: The Cathedral and the Bazaar) نام یک مقاله، و بعد یک کتاب، به قلم اریک ریموند است که بر پایهٔ مشاهدات شخصی‌اش از توسعهٔ هستهٔ لینوکس و مدیریت پروژهٔ متن‌باز نوشته شده است. این مقاله که در کتابی به همین نام به چاپ رسیده، مقایسه‌ای است بین نحوهٔ گسترش نرم‌افزارهای متن‌باز و نرم‌افزارهای تجاری که این ویژگی را ندارند. نویسندهٔ این مقاله در مورد تجربهٔ شخصی‌اش از تولید یک نرم‌افزار متن‌باز به نام فتچ‌میل و نحوهٔ گسترش آن توضیحاتی داده است. این مقاله برای نخستین بار در می ۱۹۹۷ (میلادی) در کنگرهٔ لینوکس ارائه شد.

ناوکست
ناوکست
پادکست هفته
توسط محسن شعبانیان

ناوکست به ترجمه و توضیح کتاب انسان خردمند اثر یووال هراری می پردازد. ناوکست از آن دست پادکست هایی است که باید تمام اپیزودهای آن را به ترتیب گوش کنید. و شاید گاهی لازم باشد چند باره گوش کنید. هر قسمت از این اپیزودها کوتاه تر از 30 دقیقه هستند و آن قدر با اطلاعات هیجان انگیز پر شده اند که اصلن متوجه نمی شوید این زمان چگونه می گذرد. در توییتر ناوکست در مورد این پادکست چنین توضیح داده شده: برای کمک به درک هویت انسان، روایت من از تاریخچه مختصر بشر، نوشته یووال هَراری را بشنوید.

کد
کد

توسط محسن شعبانیان

کُد (به انگلیسی: The Code) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد و به شکل گیری سیستم عامل گنو/لینوکس و بنیاد نرم‌افزارهای آزاد می‌پردازد.

دستور هفته ls
دستور هفته ls
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

این دستور یکی از پر استفاده ترین دستورات لینوکس است. اگر خواسته باشید بدانید در مسیری که همینک درون آن هستید، چه نوع فایل‌ها و پوشه‌های قرار دارد، باید از دستور ls استفاده کنید. فهرستی از فایل ها و پوشه‌ها به شما نشان داده خواهند شد. البته این به صورت درهم و برهم است. اگر می‌خواهید نتایج به صورت مرتب به همراه اطلاعات اضافه هر پرونده یا پوشه نمایش داده شود، باید از دستور ls -l استفاده کنید. این دستور نتیجه را به صورت زیر بر خواهد گرداند. ls -a فایل هایی که نام آن ها با نقطه شروع می شوند و معمولا مخفی هستند را هم نشان می دهم

تکامل انسان و هوشمندی
تکامل انسان و هوشمندی
بحث هفته

بحث و گفتگوی این هفته هم در نظریه های مربوط به تکامل انسان بود. در مورد چیز هایی که خوانده ایم و پیش بینی ها حرف زدیم و قرار شد به پادکست ناوکست گوش دهیم و بحث را در لاگ های بعدی ادامه دهیم.