لاگ 3

لاگ 3

جمعه 12 مهر 1398 ساعت 11 صبح

به دلیل همزمانی با برگزاری هکتبرفست، ارائه اول در مورد هکتبرفست بود. شخصیت هفته لینوس توروالدز نویسنده و توسعه دهنده لینوکس بود. کتاب هفته هم فقط برای تفریح قسمتی از زندگی سازنده و ساخت لینوکس بود.

هکتبرفست
هکتبرفست
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

به مناسبت شروع هکتبر فست یا جشن یک ماهه از نرم افزار متن باز است که توسط DigitalOcean با همکاری GitHub و Twilio اجرا شده، ارائه این هفته در این مورد بود

فایل ارائه
لینوس توروالدز
لینوس توروالدز
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

لینوس بندیکت توروالدز (زاده ۲۸ دسامبر ۱۹۶۹ در هلسینکی فنلاند) یک مهندس نرم‌افزار فنلاندی-آمریکایی است که به خاطر آغاز و توسعهٔ هسته لینوکس و همچنین نرم‌افزار گیت شناخته می‌شود. او پس از چندی معمار ارشد پروژهٔ هسته لینوکس شد و هم‌اکنون مسئولیت هماهنگ کنندهٔ پروژه (هسته لینوکس) را بر عهده دارد.

دستور هفته sudo
دستور هفته sudo
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

این دستور سطح دسترسی مدیریتی کاربر Root را به طور موقت برای ما فراهم می آورد که این سطح از دسترسی برای زمانی لازم است که ما که با دایرکتوری ها و یا فایل هایی که متعلق به حساب کاربری ما نیست کار می کنیم . به طور کلی در لینوکس یک کاربر مدیر به نام Root وجود دارد که معادل Root در ویندوز گروه administrator می باشد .این کاربر مدیر یا به عبارتی Super User قادر به انجام هر کاری می باشد در نتیجه انجام کارهای معمول روزانه بواسطه ی آن ممکن است خطر ناک باشد چرا که تایپ یک دستور اشتباه به وسیله ی این کاربر ممکن است منجر به بوجود آمدن خرابی و مشکل در سیستم شود . در حالت ایده آل یک کاربر تنها نیازمند دسترسی برای کار در دست اجرا می باشد .در برخی موارد استفاده از Root ضروری است اما در بیشتر اوقات کارها با استفاده از یوزر عادی پیش خواهد رفت .استفاده از Sudo با هر دستوری نیازمند وارد کردن پسورد کاربر است.تنها کاربرانی با دسترسی sudo یا administrative قادر به استفاده از این دستور می باشند .

فقط برای تفریح
فقط برای تفریح
کتاب هفته
توسط محسن شعبانیان

کتاب دربارهٔ زندگینامه لینوس توروالدز، خالق هسته لینوکس است. همچنین این کتاب دیدگاه لینوس دربارهٔ خودش و جنبش نرم‌افزار آزاد و توسعه لینوکس را بیان می‌کند. کتاب به زبان‌های مختلفی از جمله فارسی، فنلاندی، سوئدی، آلمانی،ایتالیایی، ترکی استانبولی،لهستانی، روسی، پرتغالی، فرانسوی، هلندی ترجمه شده‌است. این کتاب توسط جادی میرمیرانی، وبلاگ‌نویس ایرانی و از اعضای شناخته شده جنبش نرم‌افزار آزاد در ایران، ترجمه شد.

نکات جالب و مفید
نکات جالب و مفید
ارائه هفته
توسط سعید رستمی

آخرین ارائه این هفته از مهندس رستمی بود. این ارائه شامل نکات آموزنده، جالب و خنده داری بود.

فایل ارائه