لاگ 23

لاگ 23

جمعه 2 اسفند 1398 ساعت 11 صبح

در نشست بیست و سوم لاگ رامسر در مورد مفهوم چند نخی و پیاده سازی آن در سیستم های عامل پرداختیم و در مورد خالق کپی و پیست صحبت کردیم.

چند نخی در سیستم عامل
چند نخی در سیستم عامل
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

منظور از نخ (thread) یک گردش اجرایی از طریق کد پردازشی است که شمارنده برنامه خاص خود را برای ردگیری دستورالعمل‌های اجرایی بعدی دارد. هر نخ شامل ثبات‌های سیستم که متغیرهای کاری کنونی را نگه‌داری می‌کنند و پشته‌ای که شامل تاریخچه اجرایی است نیز می‌شود. در این نوشته به معرفی مفهوم محاسبات چند نخی در سیستم‌های عامل می‌پردازیم.

هر نخ اطلاعاتی شامل قطعه کد، قطعه داده و فایل‌های باز را با نخ‌های همتایش به اشتراک می‌گذارد. زمانی که یک نخ آیتم حافظه قطعه‌ای از کد را تغییر می‌دهد، همه نخ‌های دیگر می‌توانند آن را ببینند.

در این ارائه با این مفهوم و شیوه های پیاده سازی آن در سیستم های عامل آشنا شدیم.

اطلاعات بیشتر

فایل ارائه
لری تسلر
لری تسلر
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

تسلر در سال 1945 در ایالت نیویورک به دنیا آمد و در "دانشگاه استنفورد" به تحصیل علوم رایانه پرداخت. وی پس از پژوهش در حوزه هوش مصنوعی، در سال 1973 به بخش تحقیق و توسعه شرکت "زیراکس" (Xerox) موسوم به "زیراکس پارک" (PARC) پیوست و در آنجا موفق شد مفاهیم کات، کپی و پیست را ابداع کند. این مفاهیم بعدها به گزینه‌های کاربردی و مهمی تبدیل شدند و هنوز هم از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

اطلاعات بیشتر

دستور kill
دستور kill
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

فرمان kill یک سیگنال را به فرآیندهای مشخص یا گروههای پردازشی می فرستد و باعث می شود که آنها مطابق سیگنال عمل کنند. هنگامی که سیگنال مشخص نشده است ، پیش فرض -15 (-TERM) است.

متداول ترین سیگنال ها عبارتند از:

  • 1 ( HUP ) – یک فرآیند را بارگیری مجدد کنید.
  • 9 ( KILL ) – یک روند را kill کنید.
  • 15 ( TERM ) – یک روند را متوقف کنید.