لاگ 21

لاگ 21

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 11 صبح

در نشست بیست و یکم لاگ رامسر دوباره به بحث سیستم های عامل برگشتیم و این بار در مورد جزئیات برنامه زمانبندی صحبت کردیم، شخصیت هفته خالق زبان اسمبلی و نویسنده اولین اسمبلر بود و در آخر با دستور دیگری از لینوکس آشنا شدیم

برنامه زمان بندی در سیستم عامل
برنامه زمان بندی در سیستم عامل
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

مولفه زمان‌بندی پردازش‌ها (به انگلیسی: Process Scheduler) در سیستم‌عامل بخشی از سیستم‌عامل است که تصمیم می‌گیرد که کدام پردازش چه زمانی و به چه مدتی اجرا شود.

ایده اصلی زمان‌بندی این است که برای استفاده بهینه از زمان پردازنده، با این فرض که پردازش‌های قابل اجرا وجود دارند، یک پردازش همواره باید در حال اجرا باشد. اگر تعداد پردازش‌ها بیش از تعداد پردازنده‌ها باشد، در هر لحظه برخی از پردازش‌ها در حال اجرا نخواهند بود. این پردازش‌ها منتظر اجرا هستند. تصمیم‌گیری اینکه با داشتن مجموعه‌ای از پردازش‌های قابل اجرا، کدام پردازش در مرحله بعد اجرا شود، تصمیم اصلی است که یک زمان‌بند باید بگیرد.

اطلاعات بیشتر در ویکیپدیا

فایل ارائه
کیت بوت
کیت بوت
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

کیت بوت متولد 1922 نویسنده اولین برنامه اسمبلی و طراح و سازنده نرم افزار اسمبلر هست.

دستور gzip
دستور gzip
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

Gzip یکی از محبوب‌ترین الگوریتم‌های فشرده‌سازی است که به شما امکان می‌دهد سایز یک فایل را کاهش داده و درعین‌حال، حالت اصلی فایل، مالکیت و برچسب زمان آن را حفظ کند؛ Gzip فرمت فایل‌های با پسوند .gz را نشان می‌دهد. در این راستا از ابزار gzip برای فشرده‌سازی و استخراج فایل‌ها استفاده می‌شود.