لاگ 20

لاگ 20

جمعه 11 بهمن 1398 ساعت 11 صبح

در نشست بیستم در مورد استانداردیونیکد و شیوه های فشرده سازی تصاویر صحبت کردیم و با چالرز بابیج بیشتر آشنا شدیم و کیک وشیرینی لاگ بیستم را با هم تقسیم کردیم.

استاندارد یونیکد
استاندارد یونیکد
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

.در این ارائه با کلیاتی در ورد یونیکد آشنا شدیم

یونی‌کُد (به انگلیسی: Unicode) استانداردی برای کُد کردن نویسه‌های رایانه‌ای و نمایش و پردازش متن به اکثر زبان‌های دنیا است. هر زبان یک قالب یونی‌کد دارد.

اطلاعات بیشتر در صفحه ویکیپدیا

فایل ارائه
فشرده سازی
فشرده سازی
ارائه هفته
توسط سعید رستمی

در این ارائه با روش های مختلف فشرده سازی و ذخیره تصاویر اشنا شدیم و مزایا و معایب هر روش را شناختیم.

فایل ارائه
چالز بابیج
چالز بابیج
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

چارلز بابیج (به انگلیسی: Charles Babbage) (یا بـَبـِج) (زاده ۲۶ دسامبر ۱۷۹۱ – درگذشته ۱۸ اکتبر ۱۸۷۱) یک فیلسوف تحلیلگر و ریاضیدان انگلیسی و نخستین کسی بود که ایده یک ماشین محاسبه گر برنامه‌پذیر را ارائه داد.

رایانه های امروزی بر اساس موتور تجزیه و تحلیل (آنالیتیکال) چارلز بابیج Charles Babbage پایه‌ریزی شده‌است. این ایده در قرن هجدهم شکل گرفت، در دههٔ ۱۹۴۰ به بهره‌برداری رسید و تا دههٔ ۱۹۸۰ استفادهٔ رایانه فراگیر شد. این پیشرفت با تغییر موضع از پردازش دسته‌ای به پردازش تعاملی و معرفی اینترنت هم‌زمان گردید.

دستور history
دستور history
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

ما بصورت مکرر در انجام کارهای روزانه خود برای بررسی تاریخچه دستورات و یا برای کسب اطلاعاتی در مورد دستورات اجرا شده توسط کاربران از دستور history استفاده میکنیم. در این آموزش به شما چگونگی استفاده از دستور history برای بدست آوردن دستورات اجرا شده توسط کابران در bash را نشان خواهیم داد. انجام این کارها برای اهداف نظارتی سیستم یا برای یافتن دستور اجرا شده در زمان و تاریخ خاص مفید میباشد.

بصورت پیشفرض موقع اجرای دستور history تاریخ (date) و زمان (timestamp) اجرای دستور نشان داده نخواهند شد. و فقط ترتیب اجرا را نمایش می دهد.