لاگ 16

لاگ 16

جمعه 13 دی 1398 ساعت 11 صبح

در نشست شانزدهم باز هم با مورد سیستم های عامل صحبت کردیم و با خالق php بیشتر آشنا شدیم و دستور جدیدی در از لینوکس را شناختیم.

انواع سیستم های عامل
انواع سیستم های عامل
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

در این ارائه با انواع سیستم های عامل و نقاط قوت و ضعف آنها آشنا شدیم و کمی بیشتر از کارکرد درونی کامپیوتر فهمیدیم

فایل ارائه
راسموس لردورف
راسموس لردورف
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

راسموس لردورف (به انگلیسی: Rasmus Lerdorf) یک برنامه‌نویس دانمارکی با تابعیت کانادایی است. او بیشتر به خاطر ابداع زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی شناخته می‌شود. او نویسنده دو نسخه اولیه از این زبان بود و در نسخه‌های بعدی که توسط گروهی متشکل از اندی گوتمانس, زیو سوراسکی و جیم ونستد رهبری می‌شد هم مشارکت داشت. مشارکت او در پروژه هنوز هم ادامه دارد.

خانواده لردورف در سال ۱۹۸۰ از گرینلند به کانادا مهاجرت کردند و بعدها در سال ۱۹۸۳ به کینگ سیتی، اونتاریو نقل مکان کردند. او پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان کینگ سیتی در دانشگاه واترلو مشغول به ادامه تحصیل شد. لردورف در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه واترلو مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی سامانه‌ها دریافت کرد. او مشارکت‌هایی هم در پروژه وب سرور آپاچی و پایگاه داده ام‌اس‌اکیوال داشته‌است. لردورف از سپتامبر ۲۰۰۲ تا ۶ نوامبر ۲۰۰۹ در شرکت یاهو! کار می‌کرد. لردورف تا کنون بارها در کنفرانس‌های متعدد نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز در سرتاسر دنیا سخنرانی کرده‌است.

اطلاعات بیشتر

دستور find
دستور find
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

دستور Find از طریق محیط شل لینوکس ( Shell ) اجرا شده و به شما کمک می کند فایل ها بر اساس دسته بندی های زیر جستجو نمایید.

  • بر اساس نوع ، اعم از پوشه ( Directory ) و یا فایل
  • بر اساس نام که می تواند حتی بخشی از نام فایل باشد
  • بر اساس زمان و تاریخ
  • بر اساس سطوح دسترسی
  • بر اساس سایز
  • بر اساس محتویات فایل

البته در نهایت با قرار دادن فرمان های دیگر در ادامه دستور Find می توان پروسه های بسیاری از جمله اعمال تغییرات بر نتایج جستجو ، مانند حذف ، تغییر سطوح دسترسی ، ویرایش محتوا ، جابجایی و بسیاری موارد دیگر را اجرا کرد.