لاگ 15

لاگ 15

جمعه 6 دی 1398 ساعت 11 صبح

در نشست پانزدهم کمی در مورد وظایف یک سیستم عامل صحبت کردیم و با خالق زبان برنامه نویسی پرل آشنا شدیم.

وظایف سیستم عامل
وظایف سیستم عامل
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

این ارائه شامل اطلاعات مختصری در مورد وظایف سیستم های عامل بود.

فایل ارائه
لری وال
لری وال
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

لَری وال (Larry Wall) زاده ۲۷ سپتامبر ۱۹۵۴ برنامه‌نویس رایانه و سازنده زبان برنامه‌نویسی پرل است.

وال در لس آنجلس و سپس Bremerton،واشینگتن بزرگ شد. قبل از شروع تحصیلات عالی در دانشگاه ایلینوی اقیانوس آرام (سال ۱۹۷۶) در رشته شیمی و موسیقی و بعد از آن چندین سال در مرکز محاسبات دانشگاه قبل از فارغ‌التحصیل شدن با مدرک لیسانس بر روی زبان‌های طبیعی و مصنوعی کار می‌کرد.

اطلاعات بیشتر در باره او

کتاب آموزش پرل
کتاب آموزش پرل
کتاب هفته
توسط محسن شعبانیان

کتاب این هفته کتاب آموزش پرل نوشته لری وال (خالق پرل) و رونالد شواتز هست. نکته جالب این که نشان غیر رسمی زبان پرل عکس شتر روی جلد این کتاب هست

دستور exit
دستور exit
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

دستور exit یک Internal Command است دستور exit کاری که می کند این است که Interactive Shell ها را Terminate می کند. برای مثال اگر در لینوکس خود یک ترمینال ( Terminal Emulator ) باز کردید و تایپ کردید bash یک Process جداگانه با نام bash و طبیعتا با یک PID جدید ایجاد می شود و برای اینکه این Shell را ببندید میتوانید دستور exit را تایپ کنید.

زمانی که exit را اجرا کردید پنجره ترمینال بسته نمی شود بلکه Process آن Shell ای که با دستور bash اجرا کردید خاتمه داده یا Terminate می شود. حالا اگر مجددا دستور exit را اجرا کنید پنجره Terminal Emulator بسته خواهد شد. اگر بیشتر بخواهیم این مورد را بسط دهیم میتوانیم بگوییم که برای مثال زمانیکه با کلید های ترکیبی CTL+ALT+F1 یک پنجره Console TTY جدید ( یا یک Interactive Shell جدید ) در یک تب جدید باز می کنید و دستور exit را میزنید این پنجره ترمینال بسته خواهد شد. امیدوارم تفاوت بین این دو دستور را بخوبی درک کرده باشید.