لاگ 14

لاگ 14

جمعه 29 آذر 1398 ساعت 11 صبح

در نشست چهاردهم لاگ رامسر در مورد تاریخچه سیستم عامل یونیکس بیشتر فهمیدیم و شخصیت هفته گوایدو ون روسسوم خالق زبان برنامه نویسی پایتون بود

تاریخچه یونیکس
تاریخچه یونیکس
ارائه هفته
توسط محسن شعبانیان

تاریخجه یونیکس به اواسط دهه ۱۹۶۰ برمی‌گردد، وقتی که Massachusetts Institute of Technology، آزمایشگاه‌های بل AT&T و ژنرال الکتریک یک سیستم‌عامل اشتراک زمانی آزمایشی به نام مولتیکس را برای رایانه مین‌فریم GE-645 توسعه می‌دادند.

آزمایشگاه‌های بل که از پیچیدگی و اندازه مولتیکس ناامید شده بود، اما هنوز اهداف آن را در سر می‌پروراند، به آهستگی از پروژه کناره‌گیری کرد. آخرین پژوهشگران آن‌ها که پروژه مولتیکس را ترک کردند، کن تامسون، دنیس ریچی، داگاس مک‌ایلروی و جو اوسانا بودند. آن‌ها تصمیم گرفتند تا کار را از ابتدا و در مقیاسی بسیار کوچکتر شروع کنند.

اطلاعات بیشتر

فایل ارائه
گوایدو فن روسوم
گوایدو فن روسوم
شخصیت هفته
توسط محسن شعبانیان

خیدو فان روسوم (به هلندی: Guido van Rossum) (تلفظ به انگلیسی: گیدو ون روسوم) یک برنامه‌نویس رایانه‌ای اهل هلند است، کسی که به عنوان نویسنده زبان برنامه‌نویسی پایتون شناخته می‌شود. او در جامعه پایتون به عنوان یک دیکتاتور خیرخواه جاویدان شناخته شده‌است این بدان معنی است که او پیوسته فرایند توسعه پایتون را زیر نظر دارد و در زمان‌های لازم تصمیمات ضروری و مناسب را برای آن اتخاذ کرده‌است.

اطلاعات بیشتر

دستور echo
دستور echo
دستور لینوکسی هفته
توسط محسن شعبانیان

دستور echo یکی رایجترین و پراستفاده ترین دستورات داخلی لینوکس برای bash و shell می باشد که در زبان اسکریپت نویسی و bach file ها و به منظور نمایش یک خط از متن/string روی یک فایل یا standard output (خروجی استاندارد) مورد استفاده قرار میگیرد.